Sztuczne zęby- jakie są ich rodzaje i ile kosztują?

Nie ukrywajmy, ale problemy z uzębieniem mogą dotknąć każdego z nas. Zwykle jest to powód do obniżenia się poczucia własnej wartości, a także do wielu kompleksów. Rozwiązaniem mogą być sztuczne zęby. Jednak jakie są ich rodzaje i koszt?

Czym są sztuczne zęby?

Zęby, szczególnie w momencie, kiedy są w pełni zdrowe, a także śnieżnobiałe stanowią ogromny dodatek do naszego wyglądu. Niemniej jednak bardzo często się zdarza, że z powodu różnych chorób, nieszczęśliwych wypadków, a nawet zwykłego zaniedbania, po prostu one wypadają. Wówczas jest to ogromny problem natury estetycznej. Braki w uzębieniu skutecznie uniemożliwiają nam uśmiech, a często także stanowią poważny problem i utrudnienie w przypadku spożywania pokarmów. Nie da się ukryć, że jeśli zdarzyły nam się tak przykre przypadki, a nasze zęby nie są w najlepszej kondycji, wówczas szukamy alternatywnego rozwiązania. Mogą się nim okazać właśnie sztuczne zęby. Jednak czym one właściwie są? Otóż sztuczne zęby to nic innego, jak świetnie nam wszystkim znana proteza zębowa. To właśnie ona ma spełniać rolę części zamiennej, dla zęba, który niestety nie znajduje się już w naszym dziąśle. Sztuczne zęby są świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku, kiedy borykamy się z naturalnym wypadaniem zębów, które wynika np. z naszego podeszłego wieku, ale także w przypadku, kiedy straciliśmy pojedyncze zęby np. w wyniku choroby, czy też w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Warto jednak pamiętać, że utracie zębów można skutecznie zapobiec, chociażby przy pomocy właściwej pielęgnacji np. stosując porady zawarte na serwisie DentInfo.pl

Jakie są rodzaje sztucznych zębów?

Sztuczne zęby, czy też protezy zębowe są często dla każdego z nas, kto boryka się w ubytkami w uzębieniu, ostatnią deską ratunku. Warto o tym pamiętać, że są one skutecznym sposobem na zamaskowanie problemów w jamie ustnej, niemniej jednak muszą one zostać odpowiednio dobrane i dopasowane. Sztuczne zęby można jednak podzielić ze względu na kilka różnych kryteriów. Wobec tego, jakie są rodzaje sztucznych zębów? W pierwszej kolejności można dokonać rozróżnienia ze względu na ich zakres, wówczas mówimy o:

  • protezie całościowej- stosuje się ją w przypadku, kiedy pacjent nie ma ani jednego zdrowego zęba.
  • protezy częściowe- są one stosowane w momencie, kiedy pacjent ma jeden lub nawet kilka ubytków w uzębieniu. 
Przeczytaj również:  Biomateriały w protetyce – nowe możliwości dla pacjentów

Co więcej, sztuczne zęby można również podzielić ze względu na to, jak trwałe rozwiązanie one stanowią. Wówczas wyróżniamy:

  • protezy stałe- są to typowe implanty, które pacjent otrzymuje na stałe. Ich założenie jest dość bolesne, gdyż wiąże się z wywierceniem w kości otworów, a następnie zamocowanie protezy przy pomocy tytanowych śrub.
  • protezy ruchome- to przeciwieństwo protez stałych. Znów stosuje się je w momencie, kiedy pacjent stracił jednego lub kilka zębów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je również w przypadku całkowitej utraty zębów. Protezy te jednak powinny być wymieniane co około 5 lat. Wynika to z faktu, że w naszej jamie ustnej w tym okresie zachodzą fizyczne zmiany.

Oczywiście trzeba podkreślić fakt, że wybór odpowiedniego rodzaju sztucznych zębów w całości uzależniony jest od indywidualnych preferencji pacjenta. Niemniej jednak warto udać się po poradą do stomatologa, który pozwoli je nam dopasować nie tylko do rodzaju ubytków, ale także i do naszych możliwości finansowych.

Ile kosztują sztuczne zęby?

Ceny sztucznych zębów są mocno zróżnicowane. Niemniej jednak pacjenci powinni przygotować się na dość spory wydatek. Dużo zależy również od rodzaju sztucznych zębów jakie zostały wybrane. W przypadku protezy stałej, trzeba liczyć się z wydatkiem 4000 złotych, a także kosztem założenia implantu i śruby tytanowej, czyli kolejne 2000 złotych. Sztuczne zęby nakładki z kolei mogą kosztować jedynie 500 złotych ,a co więcej niektórzy pacjenci kwalifikują się do refundacji NFZ. Protezy akrylowe często są jeszcze tańsze od tych, wykonanych z innych materiałów i można nabyć je już za 350- 400 złotych, a do ich założenia nie będzie konieczna pomoc stomatologa, więc brak dodatkowego wydatku.

Dodaj komentarz