Uczulenie na kosmetyki- jak je rozpoznać

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu makijaz-permanentny.com.pl

Uczulenie na kosmetyki- co to jest?

Uczulenie na kosmetyki, to nic innego jak reakcja alergiczna. Polega na nadmiernej i zachodzącej w sposób nieprawidłowy reakcji układu odpornościowego. Czynnik, który ją wywołuje to alergen, czyli w tym przypadku składnik produktu kosmetycznego. Reakcja uczuleniowa ma miejsce zazwyczaj przy pierwszym użyciu kosmetyku. Możliwe, że wystąpi dopiero przy kolejnej aplikacji.

Uczulenie na kosmetyki- czym się charakteryzuje?

Po zastosowaniu danego kosmetyku można odczuć, że skóra w miejscu aplikacji piecze, jest napięta, zaczerwieniona lub swędzi. Wtedy ma się do czynienia z reakcją uczuleniową. Ponadto, mogą też wystąpić bardziej bolesne objawy, czyli pęcherzyki, bąble, krostki lub łuszczenie skóry. 

Uczulenie na kosmetyki ma miejsce dość często. Jest to powszechne zjawisko wśród osób w przedziale wiekowym od 20 do 60 roku życia. Ponad połowa odczynów kontaktowych, spowodowanych przez kosmetyk przebiega łagodnie. Tylko około 10 % cechuje się cięższym przebiegiem. 

Uczulenie na kosmetyki- jak mu zapobiec?

Przed użyciem nowego kosmetyku, należy zachować dużą ostrożność. Nie każdy wie, czy jest uczulony na daną substancję. Można uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z alergią, jeśli wykonamy tzw. próbę uczuleniową. Polega ona na nałożeniu małej ilości kosmetyku na niewielki fragment skóry. Dotyczy to miejsc, takich jak: linia żuchwy, górna część czoła i ramienia oraz obszar za uchem. 

Po aplikacji kosmetyku należy odczekać około jedną dobę. Najlepiej wykonać ten test kolejny raz. W przypadku, kiedy nie pojawią się żadne problemy skórne, można bezpiecznie stosować kosmetyk. Oznacza to, że substancje w nim zawarte najpewniej są dobrze tolerowane przez organizm. Jeśli wystąpią nieprzyjemne objawy, opisane w tym artykule, czyli uczulenie na kosmetyk, należy zrezygnować z kuracji danym produktem.

Przeczytaj również:  Cera wrażliwa - jakie kosmetyki warto stosować?

Jakie substancje wywołują najczęściej uczulenie na kosmetyki?

Wśród wszystkich substancji stosowanych w produkcji np. kremów czy balsamów są takie, które mogą szczególnie powodować uczulenie na kosmetyki. Do takich substancji zalicza się przede wszystkim wszelakie dodatki zapachowe. Najbardziej uczulające składniki to m.in. eugenol, alkohol cynamonowy, geraniol, aldehyd cynamonowy i hydroksycitronellal. Stanowią część mieszaniny stosowanej do prób kontaktowych. Warto wspomnieć również, że w przypadku reakcji alergicznych na kosmetyki, przy próbach kontaktowych używa się też balsamu peruwiańskiego. W związku z powyższym dla osób z cerą wrażliwą najlepszym wyborem są kosmetyki bezzapachowe.

Uczulenie na kosmetyki, może być wywołane również obecnością konserwantów. Ich zadaniem jest zapobieganie rozwojowi bakterii i są niezbędne, ponieważ może dojść do zakażenia nie tylko kosmetyku, ale również skóry. Może to skutkować poważnymi infekcjami bakteryjnymi, które są ciężkie do wyleczenia. Przykładem konserwantów są aseptiny, Dowicil 200, Bronopol oraz Katon CG. Najczęściej stosowane są pierwsze z nich i mają niewielki potencjał uczulający. W dalszym ciągu poszukuje się innowacyjnych substancji, które nie będą praktycznie wcale uczulać, ale zachowają działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Uczulenie mogą wywołać również składniki barwiące kosmetyki, silnie złuszczające, a także często stosowane detergenty. Mogą one znacznie uszkodzić barierę ochronną skóry. Dodatkowo ich wspólna obecność w preparacie nasila ryzyko wystąpienia alergii.

Uczulenie na kosmetyki- o czym pamiętać?

Aby uniknąć uciążliwych problemów skórnych, jakie powoduje uczulenie na kosmetyki, należy trzymać się kilku zasad. Przed zakupem jakiegokolwiek preparatu, warto przeanalizować dokładnie jego skład. Im mniej potencjalnie drażniących substancji, tym lepiej. Godne uwagi są kosmetyki dla skóry wrażliwej, gdyż podlegają bardziej rygorystycznym badaniom. Dodatkowo przed zastosowaniem należy wykonać dwie próby alergiczne. 

Dodaj komentarz