Realizacja e-recepty w 5 minut – na czym to polega?

e-recepta w 5 minut

Skończyły ci się leki i musisz umówić się do lekarza w celu wypisania recepty? Skorzystaj z wygodnego rozwiązania, jakim jest e-recepta! Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega jej realizacja!

Nie musisz już umawiać się do lekarza i stać w kolejce, aby otrzymać receptę na niezbędne ci leki. Dzięki specjalnym platformom internetowym w zaledwie 5 minut jesteś w stanie uzyskać e-receptę na lekarstwa. Sprawdź, jak to zrobić!

E-recepta – co to jest?

E-recepta jest dokumentem elektronicznym, który jest formą przepisywania leków. Zawiera ona niezbędne informacje, zwłaszcza dane pacjenta i osoby wystawiającej. Przypisywana jest do pacjenta unikalnym kodem PIN, który przesyłany jest w wiadomości SMS oraz e-mail. Kod PIN wystawiany jest w trakcie wizyty u lekarza, zarówno tej w gabinecie, jak i teleporady.

E-recepta online tanio i szybko umożliwia zdobycie pożądanych leków – co jest niezwykle istotne w sytuacji, gdy pacjent nie ma czasu albo możliwości, aby udać się do specjalisty bezpośrednio lub gdy terminy wizyty są bardzo odległe.

W jaki sposób uzyskać e-receptę online? Jak wypełnić ankietę?

Chciałabyś uzyskać e-receptę online, ale nie wiesz, od czego zacząć? W pierwszej kolejności musisz przystąpić do uzupełnienia ankiety medycznej online. Zacznij od podania swoich danych osobowych, takich jak imię i nazwisko oraz numer PESEL. Następnie wskaż, o jakie leki wnioskujesz i w jakiej ilości. Na koniec odpowiedz na pytania dotyczące twojego stanu zdrowia, ostatnich wizyt lekarskich oraz przyjmowanych leków. 

Jeśli twój formularz zostanie pozytywnie zweryfikowany, to w ciągu 5 minut otrzymasz e-receptę w postaci wiadomości SMS z kodem PIN. Weryfikacja wykonywana jest przez osoby uprawnione do wystawiania e-recept.

Przeczytaj również:  Uczulenie na kosmetyki- jak je rozpoznać

Kiedy możesz zrealizować elektroniczną receptę?

Otrzymałaś receptę elektroniczną i zastanawiasz się, ile masz czasu na jej realizację? Możesz to zrobić niezwłocznie – gdy tylko otrzymasz PIN do jej odebrania. Większość e-recept ważnych jest przez 30 dni od daty wystawienia. 

Musisz jednak zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwszą jest sprawdzenie, czy lekarz nie wyznaczył daty, od której możliwa jest realizacja recepty. Natomiast drugą ważną sprawą jest kategoria leku. Na zakup antybiotyków masz 7 dni od momentu wystawienia e-recepty, w przypadku preparatów immunologicznych to 120 dni.

W jaki sposób zrealizować otrzymaną e-receptę?

Pierwszy raz musisz zrealizować e-receptę i nie wiesz, jak to zrobić? Wybierz się do dowolnej apteki i podaj farmaceucie otrzymany SMS-em kod oraz numer PESEL pacjenta – te dwie rzeczy są niezbędne do realizacji e-recepty. Możesz również mieć przy sobie wydruk e-recepty. Dokument wraz z kodem kreskowym otrzymasz w załączniku w wiadomości mailowej. Masz też do niego stały dostęp na swoim profilu w systemie IKP. 

Pamiętaj, że e-receptę może za ciebie zrealizować inna osoba. Wystarczy, że przekażesz jej potrzebne informacje (swój numer PESEL i kod PIN).

Czy można zrealizować e-receptę przez internet?

Zastanawiasz się, czy możesz zrealizować otrzymaną e-receptę przez internet? Istnieje taka możliwość. Możesz zamówić przepisane leki w aptece internetowej i podać niezbędne dane potrzebne do jej realizacji. Jednak wysyłka tego zamówienia do domu nie będzie możliwa. Odbiór leków może się odbyć jedynie w stacjonarnym punkcie apteki. Mimo wszystko jest to wygodna opcja – dany lek nie zawsze jest dostępny w aptece. Internetowa realizacja e-recepty daje ci pewność, że zostaną one dostarczone do wybranego przez ciebie punktu aptecznego.

E-recepta na tabletki antykoncepcyjne – czy to możliwe?

Czy jest możliwe otrzymanie e-recepty na tabletki antykoncepcyjne? Tak, o ile twoje badania są aktualne, regularnie odwiedzasz ginekologa i nie występują żadne skutki uboczne trwającej terapii antykoncepcyjnej. Jeśli więc skończyła ci się recepta na antykoncepcję, to w 5 minut możesz uzyskać nową.

Przeczytaj również:  Sosy w słoikach - szybki sposób na zdrowe jedzenie

Jeśli nie lubisz wizyt w placówkach medycznych, skorzystaj z e-recepty. Ten wygodny sposób pomoże ci w szybkim czasie nabyć potrzebne leki.

Dodaj komentarz