Przetłuszczające się czy suche – jak radzić sobie z problemami z włosami?

paczaizm przez szkło powiększające

Problemy z włosami, takie jak nadmierne przetłuszczanie czy też przesuszanie, dotyczą wielu osób. Zdarza się, że problemy te wzajemnie się łączą. To, że włosy przetłuszczają się u nasady, nie oznacza, że nie mogą być suche na końcach. Dzieje się tak bardzo często. Aby przywrócić im równowagę i poprawić ich wygląd, potrzebna jest staranna pielęgnacja, dopasowana do ich potrzeb. Mowa tu przede wszystkim o domowej, codziennej pielęgnacji, która w realny sposób wpływa na kondycje włosów, wyraźnie ją poprawiając. Warunkiem jej skuteczności jest jednak właściwe dobranie produktów do mycia i pielęgnacji włosów, a także systematyczność prowadzonych działań. Sprawdźmy, co warto wiedzieć na ten temat. 

Problem z przetłuszczaniem 

Bardzo przetłuszczające się włosy są oznaką zaburzenia równowagi skóry głowy, w efekcie czego gruczoły łojowe znajdujące się na jej powierzchni produkują zbyt duże ilości sebum, in. łoju. Przyczyn odpowiedzialnych za to zjawisko jest wiele. Należą do nich m.in. uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, błędy w pielęgnacji włosów, a także niewłaściwa dieta. Przetłuszczające się włosy są problemem natury estetycznej, do którego wyeliminowania potrzeba odpowiednich działań. Przetłuszczające się włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują, aby zachować świeży wygląd. Zdarza się, że trzeba robić to nawet codziennie. Do mycia tego rodzaju włosów najlepiej wybierać łagodne szampony, pozbawione silnie działających składników chemicznych, które mogłyby podrażniać skórę głowy i dodatkowo pobudzać gruczoły łojowe. Warto sięgać po te, które są dedykowane potrzebom włosów przetłuszczających się. Mitem jest, że tłustych włosów nie należy odżywiać czy też nawilżać. Brak tego rodzaju pielęgnacji skutkuje przetłuszczaniem się włosów u nasady oraz przesuszaniem ich końcówek. Włosy przetłuszczające się również wymagają stosowania odżywki oraz maski. Nie należy jednak nakładać tych produktów od nasady włosów, a jedynie od połowy ich długości. Dzięki temu nie będą nadmiernie obciążone, co mogłoby potęgować problem przetłuszczania się włosów. 

Przeczytaj również:  Koloryzacja włosów w domu czy w salonie? Na co się zdecydować?

NADMIERNE PRZETŁUSZCZANIE SIĘ WŁOSÓW MOŻE BYĆ SPOWODOWANE RÓWNIEŻ:

 • zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych o podłożu genetycznym lub hormonalnym (np. w okresie dojrzewania lub pokwitania),
 • zaburzeniami hormonalnymi,
 • chorobami tarczycy,
 • nieprawidłowym odżywianiem,
 • niedoborem witamin,
 • okresem dojrzewania,
 • niektórymi chorobami układu nerwowego,
 • stosowaniem kosmetyków zawierających silne detergent,
 • stresem, silnymi emocjami,
 • nieodpowiednią pielęgnacją, ponieważ pacjenci z przetłuszczającymi się włosami mają skłonność do częstego mycia włosów silnie oczyszczającymi szamponami,
 • złym stanem zdrowia, osłabieniem układu odpornościowego.

Problem z przesuszaniem 

Równie problematyczne są bardzo suche włosy. Podobnie jak w przypadku włosów przetłuszczających się, szansą na przywrócenie im zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja z wykorzystaniem produktów dedykowanych specjalnym potrzebom włosów suchych. Powinna opierać się na tych samych zasadach, ale wykorzystywać inne produkty. Istotny jest ich skład. Ważne, aby znalazły się w nim substancje nawilżające i głęboko odżywiające. Do tego rodzaju składników należą m.in.: kolagen, gliceryna, naturalne olejki roślinne (np. olejek z awokado, olejek makadamia, olejek ze słodkich migdałów i inne), a także witaminy, zwłaszcza witamina A, E i prowitamina B5. Poza stosowaniem odżywki po każdym myciu włosów, przynajmniej 1 – 2 razy w tygodniu należy zastosować maskę do włosów suchych i zniszczonych.

Dodaj komentarz