Makijaż podczas jazdy samochodem – dlaczego jest złym pomysłem?

Jazda samochodem wymaga od kierującego pojazdem dużego skupienia. Czasami, by wydarzył się wypadek, wystarczy tylko chwila nieuwagi. Robienie makijażu podczas jazdy nie jest dobrym pomysłem i grożą za to kary. Zobacz, czego się wystrzegać!

W dzisiejszym świecie wiele kobiet jest bardzo zabieganych. Czas na zrobienie makijażu niektóre z nich znajdują w samochodzie. Kierowanie pojazdem wymaga jednak bardzo dużego skupienia, dlatego powinno się unikać wszystkiego, co może odrywać uwagę kierowcy. Poprawianie lub robienie makijażu podczas prowadzenia auta może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze! Dlaczego jeszcze makijaż podczas jazdy jest złym pomysłem? Dowiedz się już teraz!

Prowadzenie pojazdu a makijaż

Widok kobiety robiącej makijaż podczas prowadzenia pojazdu nie jest tak niecodzienny. Takie zachowanie może jednak doprowadzić do zagrożenia na drodze. Kierująca pojazdem musi zachować pełną czujność. Czasami szybka reakcja pozwoli na uniknięcie wypadku! Poprawianie makijażu w trasie nie jest najlepszym pomysłem, dlatego powinno się z nim zaczekać lub zrobić go w domu. Oprócz ryzyka zagrożenia na drodze robienie makijażu podczas jazdy wiąże się z możliwym mandatem, gdy zostanie zauważone przez patrol policji.

Makijaż podczas jazdy samochodem – co mówi prawo?

Artykuł 60. prawa drogowego mówi: „Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”. Policjanci z tego artykułu karzą najczęściej osoby rozmawiające przez telefon podczas prowadzenia auta. Robienie makijażu również może być karane z tego artykułu. Możliwa jest sytuacja, w której mandatu za poprawianie makijażu nie dostaniesz, ale zwykle takie zachowanie kończy się jednak ukaraniem kierującej. Pouczenie policjanci najczęściej stosują wtedy, gdy makijaż poprawiany jest w czasie postoju na czerwonym świetle lub w korku. Wtedy istnieje niewielkie ryzyko, że zdarzy się wypadek. Zalecamy jednak nie robić makijażu w aucie, ponieważ nie zawsze można trafić na wyrozumiałych stróżów prawa.

Przeczytaj również:  Uczulenie na kosmetyki- jak je rozpoznać

Makijaż w aucie – co za to grozi?

Policjanci apelują, by nie poprawiać makijażu podczas jazdy i poczekać z tym do momentu, aż bezpiecznie dojedziesz do celu podróży. W przypadku postoju na światłach policjanci są najczęściej bardzo wyrozumiali, jednak robienie makijażu w jadącym aucie jest karane z całą surowością. Mandat może w tym wypadku wynieść nawet 500 złotych. Taka kwota może znacząco uszczuplić twój domowy budżet, dlatego lepiej nie ryzykować. Jeśli dojdzie zaś do szkody w wyniku nierozważnej jazdy, nieodzowne okaże się kompleksowe ubezpieczenie. Jeżeli szukasz go właśnie teraz, wejdź na stronę https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/.

Makijaż a wypadek na drodze – czym to grozi?

Przy robieniu makijażu o wypadek naprawdę nietrudno. Za jego spowodowanie grożą surowe kary, które mogą znacznie uderzyć kierowcę po kieszeni. Po wypadku znacznie zwiększy się twoje ubezpieczenie OC, ponieważ nie będziesz już miał zniżek za bezwypadkową jazdę. Z tym można się jeszcze pogodzić, ale jeżeli poszkodowany wezwie policję, to pojawi się konieczność opłacenia mandatów. Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, znacznie zwiększyły kwoty mandatów między innymi za spowodowanie wypadku na drodze. Jeśli doprowadzisz do kolizji, miej na uwadze, że jest to teraz karane naprawdę dużymi kwotami, dlatego na drodze trzeba zachowywać stałą czujność. Tę zaś poprawianie makijażu na pewno obniży. 

Obecnie kara za spowodowanie wypadku na drodze to mandat w wysokości 1000 złotych. Dodatkowo można zostać ukaranym za wykroczenie, które doprowadziło do wypadku. Jeżeli w jego wyniku doszło u poszkodowanego do uszkodzenia ciała, to mandat wynosi nawet 2500 złotych. Oczywiście kolizja drogowa może przydarzyć się każdemu, dlatego warto mieć dobre ubezpieczenie. Cena jest bardzo ważna zwłaszcza dla osób, które rejestrują swój pierwszy pojazd, ze względu na to ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek.

Przeczytaj również:  Zdrowa i piękna ciężarna. O badaniach i kosmetykach

Makijaż podczas kierowania autem nie powinien być wykonywany pod żadnym pozorem. Osoba kierująca pojazdem musi być cały czas skupiona na prowadzeniu samochodu i nic nie może jej rozpraszać!

Dodaj komentarz