Zdrowa i piękna ciężarna. O badaniach i kosmetykach

Każda ciężarna wie, że musi na siebie szczególnie uważać, dobrze się odżywiać, dużo odpoczywać, unikać stresu. jednocześnie nadal chce atrakcyjnie wyglądać. Co zrobić, by w ciąży czuć się doskonale i zachwycać urodą? Sprawdzamy!

Ciąża ciąży nierówna. Wiele kobiet nadal czuje się doskonale i wygląda pięknie. Część pań przechodzi przez kolejne miesiące zmagając się z różnymi dolegliwościami, huśtawkami nastroju. Co można zrobić, by ciąża była czasem przyjemnym, radosnym i spokojnym? Z całą pewnością warto poddać się badaniom prenatalnym, które pozwalają ocenić ryzyko rozwoju wad i chorób genetycznych u dziecka. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ważna jest troska o ciało – cerę, paznokcie, włosy. W ciąży nie trzeba rezygnować z makijażu, przyjemnej kąpieli, czy ulubionych kosmetyków.

Po co badania prenatalne?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak wyglądają badania prenatalne w ciąży i czy opłaca się je wykonywać? Często uważają, że problem chorób genetycznych ich nie dotyczy, a badać powinny się panie decydujące się na macierzyństwo w późnym wieku. Warto podkreślić, że badania prenatalne przeznaczone są dla kobiet w każdym wieku, a ich wykonanie umożliwia wczesne wykrycie wad i licznych chorób. Dobre wyniki pozwalają ze spokojem oczekiwać rozwiązania, podczas gdy trudna diagnoza pomaga przygotować się na wychowanie chorego dziecka.

Wiedza na temat kondycji i zdrowia dziecka, jego rozwoju jest bezcenna, dlatego każda kobieta powinna zdecydować się na badania prenatalne. Te dzielą się na nieinwazyjne, które wskazują na ryzyko wystąpienia choroby i inwazyjne, które pozwalają zdiagnozować ewentualne schorzenie. USG wykonywane w każdym trymestrze ciąży, czy też testy genetyczne z krwi są całkowicie bezpieczne i nie wiążą się z żadnym ryzykiem dla matki, czy dziecka. Część z nich jest refundowana, za niektóre należy zapłacić (możesz sprawdzić tu: https://www.niftytest.pl). 

Przeczytaj również:  Jak wykonać makijaż z kwiatami?

Jak dbać o siebie w ciąży?

Podczas całej ciąży kluczowa jest prawidłowo zbilansowana dieta, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych i pomoże zachować dobrą kondycję. To czas spożywania większej ilości warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów. Warto pamiętać, że w ciąży organizm staje się bardziej wymagający, skóra bardziej podatna na podrażnienia, dlatego ciało potrzebuje szczególnej troski. Ważne jest regularne nawilżanie skóry przy użyciu bezpiecznych i naturalnych produktów. Należy wybierać kosmetyki bez sztucznych zapachów, barwników i parabenów. Olejki roślinne, masło shea i aloes są dobrymi substancjami nawilżającymi. Przyszła mama powinna unikać mocno perfumowanych lub chemicznych produktów, które mogą drażnić skórę. Warto także stosować delikatne szampony i odżywki, a zrezygnować z silnych zabiegów chemicznych, takich jak trwała ondulacja, czy farbowanie włosów.

A co z makijażem w ciąży? I w tym przypadku warto postawić na naturalne i bezpieczne kosmetyki. Wielu producentów oznacza je jako przyjazne dla ciężarnych. Przyszłe mamy powinny raczej unikać produktów zawierających retinoidy, kwas salicylowy, parabeny. Z czego jeszcze zrezygnować? Z mleczek nawilżających i kremów do demakijażu na bazie wyciągów z soi, które zawierają substancje o działaniu estrogennym oraz kosmetyków zawierających ftalany, które negatywnie wpływają na gospodarkę hormonalną dziecka.

Ciąża nie oznacza, że kobieta musi zrezygnować z zabiegów pielęgnacyjnych, wykonywania makijażu, czy farbowania włosów. Powinna jednak uważnie dobierać kosmetyki, sprawdzać ich skład i testować je przed właściwym użyciem. Nadal może pięknie wyglądać i dbać o swoje ciało. W razie wątpliwości, jakie kosmetyki stosować, warto skorzystać z podpowiedzi dermatologa, czy kosmetologa. Trzeba też pamiętać, że piękny wygląd wpływa na samopoczucie, a to jest szczególnie istotne w czasie ciąży. Przyszłe mamy powinny poświęcić sobie nieco więcej czasu – na badania i pielęgnację. 

Dodaj komentarz