Czy laserowa depilacja jest bezpieczna?

Jeśli masz dość tradycyjnych metod depilacji, takich jak golenie, być może zainteresuje Cię laserowa depilacja. Wykonana w profesjonalnym gabinecie kosmetologa lub klinice medycyny estetycznej jest zabiegiem bezpiecznym i korzystnym dla skóry. Przeczytaj, co warto wiedzieć o laserowym usuwaniu owłosienia, zanim wybierzesz się na zabieg.

Na czym polega depilacja laserowa?

Laser do depilacji to urządzenie medyczne, które emituje wiązkę światła o określonej długości, oddziałującą na mieszki włosowe. Depilacja laserowa działa na mieszki włosowe, ponieważ energia z lasera jest pochłaniana przez melaninę – barwnik nadający kolor włosom. Podczas zabiegu laserowej depilacji melanina pochłania energię lasera, czego efektem jest nieodwracalne uszkodzenie mieszka włosowego. Skóra oraz inne tkanki pozostają nienaruszone.

Ponieważ zawartość melaniny we włosach i w skórze zależy od typu karnacji, epilację wykonuje się przy pomocy różnych laserów. Najbardziej uniwersalne – lasery diodowe dostępne m.in. w Klinice Miracki w Warszawie, służą do laserowego usuwania owłosienia o ciemnym zabarwieniu, kontrastującym z jasną skórą. Jeśli jesteś blondynką, a Twoje włoski na ciele są cienkie i jasne, specjalista zaproponuje Ci zabieg laserem aleksandrytowym, który wykazuje wyższą absorpcję w melaninie.

Bezpieczeństwo laserowej depilacji

Przeprowadzono liczne badania, które potwierdzają skuteczność oraz bezpieczeństwo depilacji przy pomocy nowoczesnych systemów laserowych. Ważne jest, aby zabieg został wykonany przez profesjonalistę, posługującego się certyfikowanym sprzętem.  

Uszkodzenie mieszka włosowego podczas laserowej depilacji, nie powoduje zwykle żadnych skutków ubocznych. Czasami naskórek wokół mieszków włosowych może być podrażniony i zaczerwieniony, ale trwa to nie dłużej niż kilka godzin po zabiegu. Depilacja laserowa może być stosowana na dowolnej części ciała z wyjątkiem bliskiej okolicy oczu, ze względu na ryzyko uszkodzenia wzroku.

Przeczytaj również:  Jak radzić sobie z łojotokowym zapaleniem skóry?

Profesjonalnie przeprowadzona epilacja nie tylko nie szkodzi skórze, ale też ma korzystne działanie. Laserowa depilacja zapobiega bowiem wrastaniu włosów i zwalnia z tradycyjnych metod depilacji (np. maszynki do golenia czy wosku), które są częstą przyczyną podrażnień.

Czy usuwanie owłosienia laserem boli?

Odczucia podczas laserowej depilacji zależą w dużej mierze od indywidualnego progu bólu oraz od wrażliwości depilowanego obszaru. Nowoczesne urządzenia, takie jak laser diodowy Vectus, wyposażone są w skuteczne systemy chłodzenia skóry, które zapewniają wysoki komfort podczas usuwania owłosienia laserem.

Jak dbać o skórę po zastosowaniu lasera do depilacji?

Światło lasera do depilacji nie uszkadza naskórka, ale powoduje tymczasową nadwrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Z tego względu najważniejszym zaleceniem po laserowej depilacji jest ograniczenie ekspozycji skóry na promieniowanie UV oraz bezwzględne stosowanie kremu z filtrem UVA i UVB (wysoka ochrona – najlepiej SPF powyżej 50). Unikaj opalania zarówno przed, w trakcie, jak i po zabiegu laserowego usuwania owłosienia. Do kąpieli słonecznych możesz wrócić dopiero kilka tygodni po zakończeniu laseroterapii. Zasada ta dotyczy również solarium.

Aby uniknąć poważnych powikłań po laserowej depilacji, należy ściśle przestrzegać zaleceń kosmetologa. Narażenie skóry na poparzenia słoneczne lub inne podrażnienia może skutkować trwałymi przebarwieniami, a nawet bliznami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat depilacji laserowej, skontaktuj się ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki.

Dodaj komentarz