Jak wykonać makijaż dla cery trądzikowej? Zasady pielęgnacji skóry z niedoskonałościami 

Jak wykonać makijaż dla cery trądzikowej?

Cera trądzikowa jest źródłem wielu problemów w codziennej pielęgnacji. Wymaga uważnego oczyszczania i nawilżenia. Dzięki temu możliwe będzie załagodzenie stanów zapalnych. Dowiedz się, jak dbać o skórę trądzikową, aby wyglądała zdrowo i promiennie! 

Jakie są przyczyny pojawiania się wyprysków na skórze?

Wypryski, zaskórniki, trądzik krostkowy lub grudkowy to problemy, z którymi zmagają się zarówno dorośli, jak i młodzież. Czasem pojawia się także u małych dzieci pod postacią trądziku noworodkowego lub niemowlęcego. 

Przyczyny zmian dermatologicznych mogą wynikać zarówno z pracy całego organizmu, jak i czynników zewnętrznych. Nieprawidłowy tryb życia, nieodpowiednia dieta lub źle dobrana pielęgnacja również wpływają na wygląd cery.

Który typ cery jest najbardziej podatny na występowanie niedoskonałości?

Trądzik jest chorobą dermatologiczną o różnorodnym podłożu. Może wynikać z nieprawidłowości hormonalnych, łojotoku lub zaburzeń rogowacenia naskórka. Nieprawidłowo pielęgnowana skóra każdego typu może być podatna na zmiany skórne i wypryski. 

Należy jednak pamiętać, że w zależności od indywidualnych cech każdej twarzy, zarówno kosmetyki, jak i metody dbania o jej kondycję i promienny wygląd będą inne. 

Czy trądzik jest przeciwwskazaniem do wykonywania makijażu?

Odpowiednie pielęgnacja twarzy pozwala przygotować skórę do wykonania makijażu. Trądzik jest jednak chorobą dermatologiczną, której nie da się załagodzić w kilka godzin. Nie oznacza to jednak, że jest on przeciwskazaniem do wykonywania makijażu. 

W pewnym momencie pokutowało takie przekonanie, że wypryski są spowodowane zapychaniem skóry kosmetykami kolorowymi. Nie jest to prawda. 

Prawidłowo wykonany makijaż jest w pełni bezpieczny dla każdego typu skóry. Kluczową kwestią jest oczywiście zachowanie odpowiedniej higieny i sięganie jedynie po bezpieczne produkty. 

Przeczytaj również:  Jak wykonać makijaż na każdą okazję?

Nie można zapominać także o dokładnym demakijażu. Obecnie jest jednak na rynku dostępny szereg produktów, które doskonale poradzą sobie nawet z wodoodpornym makijażem. 

Jak dbać o cerę problematyczną przed wykonaniem makijażu?

Przed wykonaniem makijaży należy odpowiednio zadbać o skórę. Niezależnie od typu cery kluczowe są kwestie takie jak oczyszczenie, nawilżenie i odpowiednie złuszczenie martwego naskórka. 

Makijaż może pomóc wydobyć rysy twarzy, wyrównać koloryt czy zakryć przebarwienia. Aby jednak kosmetyki wyglądały ładnie, naturalnie oraz miały szansę być trwałe, skóra musi być zadbana. 

Niestety przy zanieczyszczonej czy przesuszonej skórze, podkład, puder czy cienie nie będą wyglądały ładnie. Podkreślone zostaną suche skórki, rozszerzone pory i zaskórniki, a ze względu na nadmiar sebum nawet profesjonalnie utrwalone kosmetyki szybko się zważą lub zetrą. 

Przed przystąpieniem do makijażu warto wykonać łagodny peeling enzymatyczny. Następnym krokiem jest nałożenie odżywczego kremu, najlepiej na 12 godzin przed planowanym malowaniem. 

Stosując kosmetyki dopasowane do indywidualnych potrzeb danego typu cery, można uzyskać najlepszy efekt. Warto powstrzymać się także od wyciskania wyprysków. Nie staną się one wcale mniej widoczne, a rozognione zmiany czy świeże podrażnienia nie będą mogły być zakryte nawet najmocniej kryjącym makijażem. 

Zasady prawidłowego demakijażu przy cerze trądzikowej 

Cera trądzikowa, podobnie jak każda inna wymaga odpowiedniego oczyszczania oraz demakijażu. Nie chcąc doprowadzić do zaognienia stanów zapalnych czy zapychania porów, należy dokładnie usuwać wszelkie zanieczyszczenia pod koniec każdego dnia. 

W przypadku występowania wyprysków ropnych zaleca się wybieranie delikatnych metod. Niewskazane jest silne tarcie i pocieranie skóry, może bowiem prowadzić ono do uszkodzeń skóry oraz rozprzestrzeniania się treści z wyprysków. 

Świetnym sposobem jest delikatne oczyszczanie dwuetapowe. Pierwszym krokiem jest rozpuszczenie makijażu, a następnie umycie twarzy łagodnym płynem lub żele. 

Dodaj komentarz