Potrzebne zwolnienie lekarskie? Sprawdź jak najszybciej je uzyskać!

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu magazyndrogeria.pl

Potrzebne zwolnienie lekarskie to zagadnienie często wpisywane w wyszukiwarki internetowe. Wiele pracowników szuka informacji o sposobach uzyskania L4. Wiedza ta może okazać się przydatna podczas napotkania choroby lub zaobserwowania dolegliwości, które uniemożliwiają podjęcie się czynności pracowniczych wynikających ze stosunku pracy. Obecnie istnieje wiele sposobów na uzyskanie zwolnienia, jednak najbardziej pożądane są te, które nie wymagają opuszczania domu. W dzisiejszym artykule odpowiadamy jak najszybciej można uzyskać zwolnienie lekarskie, co zrobić z gotowym zaświadczeniem, a także przedstawiamy wymiar obowiązywania urlopu chorobowego i sytuacje, w których pracownik może zostać pozbawiony wypłat pieniężnych świadczeń chorobowych.

Jak potrzebne zwolnienie lekarskie można uzyskać?

Potrzebne zwolnienie lekarskie można otrzymać na różne sposoby. Tradycyjną metodą jest odwiedzenie gabinetu lekarskiego i poddanie się odpowiednim badaniom. Ich wyniki, w połączeniu z dokładnym wywiadem dotyczącym zdrowia, pozwolą podjąć lekarzowi decyzję o zasadności wygenerowania L4 online. Jeśli uzna on, że jest ono wskazane, wystawi dokument i zaleci leczenie, które należy podjąć podczas jego trwania. Często zdarza się, że choroba daje się we znaki, a objawy są na tyle silne, że chory nie jest w stanie wyjść z domu. W takiej sytuacji doskonałym wyborem będzie konsultacja telefoniczna lub online. Można również odwiedzić jedną z dedykowanych stron internetowych oferujących generowanie zwolnień. Za jej pośrednictwem pacjent zostanie połączony z lekarzem, który wystawi odpowiednie zaświadczenie. Po kliknięciu w link wybranej strony, chory ujrzy formularz dotyczący stanu zdrowia oraz dolegliwości. Po wypełnieniu go, zostanie przekierowany do kolejnego kroku – płatności. Po zaksięgowaniu wpłaty zwolnienie lekarskie zostanie wygenerowane i natychmiast wysłane do pacjenta, którego dotyczy.

Co zrobić z gotowym zwolnieniem?

Wiele osób zastanawia się, czy po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego pozostają jeszcze jakieś formalności do załatwienia. Dawniej, kiedy funkcjonowały zwykłe, papierowe L4, chory pracownik miał obowiązek dostarczyć kopię otrzymanego zwolnienia do miejsca pracy. Umożliwiało to pracodawcy informację o nieobecności i niedyspozycji pracownika. Od 2018 roku wystawiane są zwolnienia jedynie w formie elektronicznej. Są one obsługiwane za pomocą specjalnej platformy należącej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. System jest całkowicie zautomatyzowany. Dzięki temu zachowany jest przepływ informacji, a więc użytkownik nie musi się o nic martwić. W momencie wygenerowania zwolnienia elektronicznego jest ono niemal natychmiast przesyłane na konto pacjenta, którego dotyczy, a także do jego pracodawcy. Dzięki temu nie musi on wychodzić z domu i odwiedzać miejsca pracy, aby poinformować o swojej nieobecności. System wyręcza chorego ze wszystkich formalności, aby mógł on się skupić na leczeniu, które pozwoli szybciej powrócić do zdrowia i pełni sił. Ma to miejsce także wtedy gdy mamy L4 od psychiatry. Na zwolnieniu nie ma podanej konkretnej przyczyny/choroby.

Przeczytaj również:  Jakie zabiegi estetyczne wymagają późniejszej regeneracji?

W jakim wymiarze potrzebne zwolnienie lekarskie można uzyskać?

Potrzebne zwolnienie lekarskie ma jasno określony okres obowiązywania. Z reguły, każdy ubezpieczony pracownik ma prawo do 182 dni urlopu chorobowego w ciągu roku. Wymiar ten zostaje wydłużony do 270 dni w przypadku kobiet, które zachorowały będąc w ciąży, a także osób chorych na gruźlicę. Jeśli do czasu zakończeniu zwolnienia choroba nie ustąpi, a objawy nadal będą dawać się we znaki, chory może poddać się kolejnemu badaniu, które pozwoli wydłużyć okres urlopu chorobowego. W trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, ubezpieczony pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek. Oba świadczenia są wypłacane w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia, które stanowi średnia wypłat otrzymanych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Wyższy wymiar świadczeń otrzymają kobiety w ciąży oraz osoby, które doznały urazu w drodze do lub z pracy. Będą oni pobierać 100% podstawy wynagrodzenia.

Czy świadczenia mogą zostać odebrane?

Wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek będą wypłacane jedynie wtedy, gdy będzie potwierdzona zasadność przebywania na urlopie chorobowym. W trakcie jego trwania, chory pracownik może spodziewać się kontroli przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub samego pracodawcę. W celu oceny stanu zdrowia pacjenta i zasadności jego urlopu chorobowego może zostać powołana specjalna komisja lekarska. W sytuacji, gdy okaże się, że pracownik nie posiada objawów i dolegliwości oznaczonych na zwolnieniu, utraci on prawo do pobierania świadczeń pieniężnych. Nie otrzyma ich również wtedy, gdy zostanie udowodnione nieprzestrzeganie zasad urlopu chorobowego lub zaleceń lekarza zawartych na L4. Zasiłek nie będzie wypłacany także osobom, które w trakcie trwania urlopu chorobowego podejmowały jakąkolwiek pracę lub czynności prowadzące do zarobku. Oprócz odebrania przyszłych wypłat świadczeń, chory będzie musiał oddać wszystkie wcześniej otrzymane raty wraz z należnymi odsetkami.

Dodaj komentarz