Koloryzacja włosów w domu czy w salonie? Na co się zdecydować?

Farbowanie włosów to sposób, by szybko i trwale zmienić wizerunek. Jeśli metamorfoza ma być udana, uzyskany kolor musi odpowiadać założeniom. Dlatego tak ważna jest decyzja, czy farbować włosy w domu, czy w salonie. Pomożemy ci ją podjąć!

Aby cieszyć się pięknym kolorem, nie trzeba korzystać z zabiegów w salonie fryzjerskim. W drogeriach jest wiele wysokiej jakości produktów, które świetnie się sprawdzą podczas domowej koloryzacji. Jednak samodzielne farbowanie włosów nie zawsze jest najlepszym pomysłem, dlatego przedstawiamy wady i zalety obu tych rozwiązań. To od ciebie zależy, na co się zdecydujesz.

Prawidłowy dobór koloru włosów – to ma znaczenie!

Najważniejszą kwestią, od której należy zacząć, jest prawidłowy dobór odcienia farby. Koloryzacja włosów może bowiem wydobyć atuty urody, jak też uwypuklić jej mankamenty. Jeśli radykalnie zmieniasz kolor, musisz wziąć pod uwagę naturalny odcień swojej cery, barwę tęczówki oka oraz włosów. Jeżeli wcześniej wykonywałaś jakąś koloryzację, osiągnięcie wymarzonego efektu może nie być takie proste. Na przykład przejście z ciemnego brązu do blondu nie jest łatwe, ponieważ może wymagać dekoloryzacji oraz kilku wizyt w salonie. Dobry specjalista wie, jaki kolor pasuje klientce, a przede wszystkim potrafi go uzyskać

Farba do włosów z drogerii i salonu

Musisz wiedzieć, że farby do włosów, których na co dzień używają fryzjerzy, różnią się od tych dostępnych w drogeriach. Specjalistyczne kosmetyki mają delikatniejszą dla włosów formułę, wzbogaconą między innymi olejkami roślinnymi, więc nie tylko farbują, ale jednocześnie pielęgnują. Tu jednak trzeba wspomnieć, że na rynku drogeryjnym również pojawiają się delikatne farby do włosów. Podczas ich produkcji zrezygnowano z amoniaku na rzecz bardziej naturalnego składu. Nadal są to jednak dość silne preparaty. Jeśli będą nieumiejętnie używane, mogą wysuszyć i zniszczyć włosy.

Przeczytaj również:  Przetłuszczające się czy suche – jak radzić sobie z problemami z włosami?

Technika koloryzacji. Co warto o niej wiedzieć?

W domu trudniej jest prawidłowo nałożyć na włosy produkt. Trzeba bowiem uważać, by nie było go ani zbyt dużo, ani zbyt mało. Dotyczy to każdego odcienia – nawet najlepsza czarna farba do włosów, jeśli zostanie położona źle, da płaski kolor z rudymi prześwitami. Dzieje się tak najczęściej, gdy zamiast pofarbowania odrostu w pierwszej kolejności zdecydujesz się na pokrycie całej długości włosów od nasady aż po końcówki. Wtedy pojawią się plamy i różnice w odcieniach. Tymczasem fryzjer pilnuje kolejności. Wie, jak długo trzymać produkt na odroście, a także kiedy należy go przeciągnąć i zmyć. 

W domu trudniej jest dopilnować tych technicznych aspektów. Włosy najczęściej farbujesz w pośpiechu, natomiast wizyta w salonie wymaga zarezerwowania kilku godzin, które można poświęcić na zmianę koloru, ale przede wszystkim relaks, bo specjalista wszystkim się zajmie.

Koloryzacja, którą można wykonać w domu

Jeżeli planujesz koloryzację w domu, zacznij od jednolitego odcienia. Precyzyjnie nałóż go na koronie włosów, a dopiero po zalecanym przez producenta czasie przeciągnij farbę na całej długości. Zadbaj, by została rozprowadzona równomiernie. Natomiast jeżeli marzą ci się ombre, sombre, naturalne refleksy lub bardziej skomplikowana koloryzacja, poproś o pomoc stylistę fryzur. Ma bowiem wiedzę, umiejętności i akcesoria, dzięki którym zyskasz wymarzony kolor włosów.

Włosy farbowane wymagają pielęgnacji

Niezależnie od tego, czy farbujesz włosy w salonie, czy w domu, zawsze po zabiegu wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Aby przedłużyć intensywność koloru, stosuj odpowiednie linie kosmetyków, a także nawilżaj je i regeneruj. Warto używać naturalnych olejków roślinnych. Natomiast latem warto mieć w zanadrzu mgiełkę do włosów z filtrami UV. Stosuj ją wtedy, kiedy planujesz dłuższą ekspozycję na słońce – taki kosmetyk działa na kosmyki tak, jak krem z filtrem na ciało.

Przeczytaj również:  Wypadają mi włosy - co to oznacza?

Farbowanie włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich. Jeśli wykonasz go w salonie, masz większą pewność, że uzyskać kolor, na jakim ci zależało. Poza tym odświeżysz cięcie, więc twoja metamorfoza będzie już kompletna. Jednak także domowe farbowanie ma swoje zalety. To przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy, o ile wybierzesz produkt renomowanej firmy o naprawdę dobrym składzie.

Dodaj komentarz