Jak radzić sobie z łojotokowym zapaleniem skóry?

Zastanawiasz się, czym objawia się łojotokowe zapalenie skóry głowy? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tej choroby. Sprawdź, w jaki sposób leczy się tę dolegliwość!

Z łojotokowym zapaleniem skóry zmagają się osoby w każdym wieku. Jednak najczęściej występuje ono u niemowląt i młodzieży w okresie dojrzewania. Warto dowiedzieć się, skąd się bierze ten problem, czym się objawia i jak go zwalczać!

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – co to jest?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to ciężkie, przewlekłe schorzenie. Charakteryzuje się łuszczeniem się tłustych, żółtych płatków najczęściej na głowie, ale może też dotyczyć twarzy, jak i całego ciała. Podczas tej choroby następuje wzrost wydzielania sebum. Pojawia się zaczerwienienie i podrażnienie, którym towarzyszy swędzenie. W zaawansowanych stadiach tego schorzenia na owłosionej skórze głowy może tworzyć się skorupa. Ponadto może się ono nasilać w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji czy też w trakcie przyjmowania leków antydepresyjnych.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy

Przyczyny łojotokowego zapalenia skory mogą być różne. Najczęściej u źródła leży wzmożona praca gruczołów łojowych oraz niewłaściwy skład łoju. Jednak ta dolegliwość może być także spowodowana:

  • zaburzeniami hormonalnymi i wzmożoną produkcją androgenów;
  • wzrostem poziomu testosteronu;
  • grzybem drożdżopodobnym Malassezia;
  • zaburzeniami odżywiania;
  • przewlekłym stresem i obniżoną odpornością;
  • przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • nieprawidłową higieną i pielęgnacją włosów oraz skóry głowy.

Do przyczyn tego schorzenia zaliczane są także niezdrowa dieta oraz czynniki genetyczne.

Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy objawia się łuszczeniem się skóry. Jednak już wcześniej można zauważyć, że włosy bardzo mocno przetłuszczają się, zbijają i plączą. W miejscach, w których pojawiły się zmiany zapalne, następują uporczywe swędzenie, co z kolei prowadzi do powstawania ran – w wyniku ciągłego, intensywnego drapania. Bardzo ważne jest to, aby powstrzymywać się przed rozdrapywaniem chorej skóry, ponieważ może to doprowadzić do nadkażenia tych miejsc, czyli pojawienia się ropnych wysięków. Zmiany rumieniowe mogą pojawić się także na twarzy i ciele w postaci łusek o żółtawym odcieniu.

Przeczytaj również:  Co jeść, aby schudnąć i mieć piękną cerę?

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Jednym ze sposobów skutecznego leczenia tego schorzenia jest stosowanie szamponów, które są przeznaczone do walki z łojotokowym zapaleniem skóry głowy. W składzie takiego kosmetyku powinien znajdować się między innymi ketokonazol. Produkt musi posiadać również właściwości łagodzące świąd. Dużą rolę w leczeniu tej choroby odgrywa także zmiana nawyków żywieniowych (wykluczenie z diety cukru i alkoholu). Pomocne mogą się też okazać leki o działaniu przeciwzapalnym, które przepisze specjalista. Po zakończonej kuracji warto wzmocnić włosy, na przykład stosując ampułki do włosów.

Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry głowy

Do domowych sposobów walki z tym schorzeniem zaliczamy:

  • stosowanie wcierek z oliwy i olejku herbacianego;
  • miejscowe stosowanie aloesu;
  • wykonywanie płukanek z octu jabłkowego;
  • odpowiednie nawadnianie organizmu.

Przed rozpoczęciem tych czynności warto wykonać próby alergiczne!

Łojotokowego zapalenia skóry głowy nie należy ignorować. Jest to uciążliwa choroba, która może prowadzić do pogorszenia wyglądu i samopoczucia. Warto podjąć walkę z tym schorzeniem!

Dodaj komentarz