Wypadanie włosów to nie przelewki. Na tę przypadłość cierpią miliony osób na świecie, kobiet oraz mężczyzn, jednak niewiele wie, co ją powoduje i jak sobie z nią poradzić. Skąd bierze się wypadanie włosów, co może ono oznaczać dla naszego ciała oraz zdrowia, i jakie są tego konsekwencje?
Geneza wypadania włosów
Jak można się spodziewać, powody wypadania włosów mogą być różne. Od podłoża genetycznego i biologicznego, po miejsce zamieszkania, porę roku, nasze zdrowie psychiczne, dietę oraz tryb życia. Kiedy możemy jednak mówić o nadmiernym wypadaniu włosów? Wtedy, gdy tracimy więcej niż 50 do 100 włosów dziennie (w sposób naturalny). U kobiet przejawia się to zazwyczaj przerzedzaniem ilości włosów na całej głowie, u mężczyzn raczej łysienie zaczyna się od strony czoła.
Rodzaje wypadania włosów
- stopniowe bądź nagłe
- trwałe bądź przejściowe
To, że wypadają nam włosy, nie jest jeszcze powodem do paniki. Jak wspomniane, powodów może być wiele i mogą być one absolutnie trywialne – niektóre zabiegi fryzjerskie oraz nieodpowiednia pielęgnacja powodują nadmierne wypadanie włosów. Inne powody to zbyt duży stres i przemęczenie, zła dieta, pora roku (sezonowe wypadanie włosów wiosną i jesienią), zmiany hormonalne, promienie UV oraz uwarunkowania genetyczne (tzw. łysienie androgenowe, dotykające zarówno mężczyzn, jak i kobiet oraz telogenowe). Są to przypadki, które albo po pewnym czasie przejdą, albo nie musimy się nimi zbytnio martwić – nie są one groźne dla naszego zdrowia. Niestety to nie jedyne przyczyny, które mogą sprawić, że wypadają nam włosy.
Jeśli uważamy, że powód istnieje gdzieś indziej lub cierpimy na inne choroby, warto udać się do lekarza i szukać przyczyny głębiej.
Choroby powiązane z wypadaniem włosów
Przyjrzyjmy się innym przyczynom wypadania włosów. Mogą być to efekty uboczne chorowania na jakieś zaburzenie lub jego bezpośrednie objawy. Takimi chorobami mogą być: choroby skóry głowy (grzybica, łupież, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca), anemia, problemy z tarczycą (nadczynność lub niedoczynność), nowotwory (chemioterapia), choroba Hashimoto, zaburzenia psychiczne (neurastenia, zaburzenia lękowe – związane ze stresem) i anoreksja.
U podłoża niektórych z tych chorób leży po prostu stres oraz zmęczenie – wszystkiego rodzaju zaburzenia lękowe, neurastenia (zaburzenie nerwicowe, objawiające się ciągłym uczuciem zmęczenia) mają po swojej stronie nadmierny lęk, który powoduje wypadanie włosów.
Choroby takie jak anoreksja (odczuwanie silnego lęku przed nieosiągnięciem lub nieutrzymaniem wymarzonej wagi ciała, przez co następuje silny jadłowstręt psychiczny) lub anemia (brak odpowiedniej ilości żelaza w organizmie), związane są z naszą dietą i niedoborem odpowiednich składników odżywczych, co w konsekwencji może spowodować nadmierne wypadanie włosów.
Reszta chorób związana jest z naszą biologią oraz tym, jak nasz organizm walczy z atakującym go przeciwnikiem. W niektórych przypadkach, na przykład chemioterapii, utrata włosów jest bezpośrednią przyczyną stosowanego rodzaju leczenia.
Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?
Przede wszystkim jeśli zauważymy u siebie nadmierne wypadanie włosów należy udać się do lekarza, a także przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Jeśli wiemy, że mamy obecnie dużo stresu w pracy, domu lub szkole, nie wysypiamy się, zaś w naszej diecie nie ma wystarczającej ilości witamin czy minerałów, należy zastanowić się, czy to może nie być przyczyną naszej dolegliwości.
Zaskakująco, nasza dieta ma na to ogromne znaczenie. Wprowadzenie do naszych posiłków większej ilości kwasu foliowego, magnezu, cynku, żelaza, witaminy H (biotyna), witaminy A, witaminy z grupy B oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych wpłynie pozytywnie na kondycję włosów. Składniki te znajdziesz m.in. w: mleku i jego przetworach, jajach, owocach, warzywach, orzechach, drożdżach, kaszach, wątróbce, rybach, drobiu, czerwonym mięsie.
Jeśli uważamy, że przyczyna leży gdzieś indziej, warto przyjrzeć się historii swojej rodziny. Być może jest to kwestia genetyki? Jeśli cierpimy na którąkolwiek z wymienionych wcześniej chorób, nasze wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym. Czasem także stosowane przez nas leki mogą spowodować wypadanie włosów. Najlepiej skontaktować się z lekarzem rodzinnym, dermatologiem lub trychologiem (lekarzem specjalistą od włosów) i tam ustalić dalszy plan działania.