Korzyści płynące ze stosowania kosmetyków naturalnych

We współczesnych produktach kosmetycznych i pielęgnacyjnych stosuje się wiele różnych składników. Coraz częściej najlepiej sprzedającymi się produktami są kosmetyki naturalne czyli te, które zawierają składniki naturalne. Takie kosmetyki są zwykle oznaczone jako „naturalne”, „100% organic” lub „bio”. Jakie są zalety tych produktów i czym różnią się one od kosmetyków konwencjonalnych?

Kosmetyki naturalne i ich zalety

Produkty zawierające składniki naturalne, w przeciwieństwie do konwencjonalnych kosmetyków zawierających silikony, parabeny i inne syntetyczne dodatki, mają korzystny wpływ na skórę i poprawiają jej zdrowie. Konwencjonalne kosmetyki często tylko maskują niedoskonałości i sprawiają, że skóra „wygląda” na zdrową. Kosmetyki naturalne mają również wiele innych zalet, a mianowicie:

  • Delikatne działanie na skórę, bez naruszania równowagi kwasowo-zasadowej, z zachowaniem lipidowej bariery ochronnej;
  • Kosmetyki naturalne są całkowicie bezpieczne, nie zawierają substancji niebezpiecznych;
  • Można je stosować w każdym wieku, ale istnieje też seria produktów przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji dzieci.

Składniki naturalne, w przeciwieństwie do syntetycznych, aktywują naturalny proces regeneracji skóry. W rezultacie skóra regeneruje się i uwalnia od różnych problemów.

Właściwości użytkowe składników naturalnych w kosmetykach

Kosmetyki ze składnikami naturalnymi są dość drogie, ponieważ koszty ich produkcji są znacznie wyższe. W kosmetykach naturalnych stosuje się ekstrakty roślinne, kwasy owocowe, surowce pochodzenia zwierzęcego, składniki mineralne, oleje naturalne, naturalne lub zbliżone do naturalnych środki konserwujące, takie jak kwas cytrynowy, kwas sorbowy lub kwas salicylowy. Przyjrzyjmy się bliżej tym składnikom.

Ekstrakty i wyciągi roślinne

Preparaty kosmetyczne zawierające wyciągi i ekstrakty roślinne są bardzo skuteczne. Ponieważ składniki roślinne zawierają specjalne substancje o szybkich zdolnościach penetracyjnych. Składniki, dzięki którym kosmetyki naturalne są skuteczne, pozyskuje się z roślin leczniczych, takich jak rumianek, nagietek, aloes, łopian, seler, pokrzywa i inne. Producenci stosują specjalne rozwiązania oparte na naturalnych składnikach, aby wydobyć te użyteczne.

Przeczytaj również:  Jaki wpływ ma kawa na cerę?

Sprawdź także serwis agropedia.pl

Olejki eteryczne

Określane jako cenne składniki kosmetyków naturalnych, mają wyjątkowe właściwości. Na przykład olej arganowy jest bogatym źródłem witaminy E i ma doskonałe właściwości regenerujące i odmładzające. Olejek eteryczny z trawy cytrynowej normalizuje gospodarkę tłuszczową i tonizuje skórę. Olejki eteryczne stosowane w kosmetykach naturalnych są pozyskiwane z anyżu, lawendy, geranium, bergamotki, sosny i innych roślin.

Oleje roślinne

W nowoczesnej kosmetologii wykorzystuje się różne oleje, z których każdy ma swoje unikalne właściwości. Oleje są produkowane metodą tłoczenia na zimno z nasion, pestek, orzechów i owoców.

Naturalne środki konserwujące

Wszystkie produkty kosmetyczne zawierają środki konserwujące. Kosmetyki naturalne nie są tu wyjątkiem. W celu zwalczania flory patogennej i przedłużenia trwałości produktów producenci stosują środki konserwujące pochodzenia naturalnego, takie jak:

  • Wosk, miód, propolis. Substancje te mają właściwości bakteriobójcze.
  • Alkohol roślinny – etanol otrzymywany z pszenicy, owoców, jagód, ziemniaków, trzciny cukrowej.
  • Ekstrakty roślinne – żeń-szeń, dziurawiec, eukaliptus i inne rośliny.
  • Olejki eteryczne – olejek cedrowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek geraniowy itp.
  • Kwasy organiczne – glikolowy, stearynowy, salicylowy, palmitynowy.

Kosmetyki naturalne – podsumowanie

Naturalne składniki kosmetyków mają intensywny wpływ na procesy zachodzące w skórze. Produkty te powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb, np. w przypadku uczulenia na któryś ze składników (miód, mleko itp.). Preferuj preparaty zawierające fitosterole (zawarte w olejach), wyciągi roślinne, kolagen, peptydy i minerały, biorąc pod uwagę wymagania skóry. W tym celu należy skonsultować się z kosmetyczką.

Nie należy jednak oczekiwać natychmiastowego działania kosmetyków ekologicznych – ich działanie opiera się na efekcie kumulacyjnym. Skóra powraca do swojego naturalnego stanu stopniowo, dzięki systematycznemu stosowaniu kosmetyków z naturalnymi składnikami. Rezultaty są widoczne po kilku tygodniach, a u niektórych po kilku miesiącach stosowania.

Dodaj komentarz