Jaki wpływ ma kawa na cerę?

Piękna, gładka cera. Która kobieta o tym nie marzy. Jednak niejedna może zastanawiać się też, jak wpływa kawa na cerę. Wiele teorii można bowiem o tym usłyszeć. Jak wygląda to rzeczywistości? Czy kawa powoduje trądzik?

Nikt nie przepada za ropnymi wypryskami na twarzy. Są uciążliwe, zmniejszają humor i pewność siebie. Co jednak może wpływać na ich pojawienie się? Przede wszystkim nasza dieta i różne zmiany hormonalne.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niektóre składniki mają bezpośredni wpływ na nasz wygląd. Szczególnie nabiał, słodycze i ostre przekąski przyczyniają się do gorszego wyglądu naszej skóry. A czy kawa na cerę także wpływa negatywnie?

Jest to napój, po który sięga większość z nas. Dostarcza organizmowi niezbędnych składników, dodaje energii, rozbudza, poza tym zapobiega rozwojowi i działaniu wolnych rodników. Ma wiele pozytywnych działań. Może mieć też negatywny wpływ, jeśli jest naszym jedynym napojem w ciągu dnia, gdyż może doprowadzić do  odwodnienia.

Jak wpływa kawa na cerę? Czy powoduje trądzik?

Czasem można spotkać się ze stwierdzeniem, że kawa na cerę ma duży wpływ. Szczególnie ten negatywny. Przeciwnicy kofeiny mocno trzymają się stwierdzenia, że to właśnie kawa może doprowadzić do pojawienia się trądziku. Jaka jest prawda?

Z góry należy zauważyć, że każdy z nas jest inny i inaczej reagujemy na niektóre składniki. Nie można powiedzieć, że w przypadku każdej osoby filiżanka kawy może doprowadzić do pojawienia się pryszczy. Póki pijemy ją w rozsądnych ilościach, nie będziemy mieli żadnych problemów ze skórą. Gdy jednak przekroczymy bezpieczna dawkę, dostrzeżemy negatywne skutki.

Przeczytaj również:  Suplementy diety - czy warto je regularnie przyjmować?

Według badań kofeina zwiększa poziom hormonu stresu (kortyzolu). Jeśli zatem pijemy duża ilość kawy, a przy tym jesteśmy wystawieni na silne bodźce, możemy doprowadzić do większej produkcji sebum i pojawieniem się trądziku.

Polecany artykuł: https://kawaczyherbata.pl/kawa-ziarnista

Jak wpływa kawa na cerę? Czy trzeba z niej zrezygnować?

Pojawia się teraz pytanie: czy w takim razie trzeba zrezygnować ze spożywania ulubionego napoju, gdy zmagamy się z trądzikiem? Czy lepiej w ogóle ją odstawić, by nie musieć mierzyć się z problemami skórnymi?

Jak już zauważyliśmy, kawa na cerę może wpływać pozytywnie, gdy trzymamy się bezpiecznej dziennej dawki. Co to oznacza w praktyce? Zdaniem ekspertów nie należy przekraczać dawki 400 mg kofeiny na dzień. Oznacza do ok. cztery filiżanki kawy. Jednak  należy pamiętać, że nie chodzi o samą kawę, lecz kofeinę, którą znajdziemy też w herbacie, czekoladzie i napojach energetycznych.

W przypadku osób szczególnie wrażliwych, warto jeszcze zmniejszyć tę ilość. Szczególnie do czasu, aż stan cery wróci do normy. Dzięki temu można też odkryć, czy to właśnie kofeina odpowiada za problemy ze skórą.

Drugą kwestią jest to, że warto ograniczyć cukier. Zwłaszcza gdy mamy problemy ze skórą i pragniemy znów mieć piękną i gładką cerę. Należy zatem wyeliminować słodziki. W przypadku mleka najlepiej stawiać na to pełnotłuszczowe. To o niskiej zawartości tłuszczu ma o wiele gorszy wpływ na kondycję skóry.

I najważniejsze: należy pić odpowiednią ilość wody każdego dnia. W praktyce oznacza to 1,5-2l wody dziennie. Można więcej. Lepiej jednak by ta ilość nie była niższa.

Podsumowanie – jak wpływa kawa na cerę

Jeśli należymy do osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez kawy, to nie musimy z niej rezygnować. Nawet w przypadku gdy mierzymy się z trądzikiem. Okazuje się bowiem, że kawa na cerę ma pewien wpływ. Jeśli jednak mądrze podejdziemy do tego tematu, nie powinniśmy mieć problemów ze skórą.

Przeczytaj również:  Modelowanie sylwetki – dieta, ćwiczenia i zabiegi medycyny estetycznej

Jednak nie tylko w tym przypadku należy dbać o rozsądne picie kawy. Warto nie przekraczać dziennej dawki 400 mg kofeiny. Dzięki temu bowiem zadbamy bardziej o nasz organizm i kondycję skóry. Warto też stawiać na jakość kawy i wybierać tę, która będzie dla nas prawdziwą ucztą.

Kawa to wspaniały napój, który może dostarczyć nam wielu niezbędnych składników, pomoże zadbać o ciało. Jednak tylko pod warunkiem, że będziemy korzystać z niej mądrze i z umiarem. W przeciwnym wypadku będziemy musieli borykać się z pewnymi problemami.

Dodaj komentarz